Sektorowy przegląd wydarzeń 14.11-20.11.2016
Zachęcamy do czytania, uzupełniania i komentowania.
Informujemy o faktach, o których wiemy. Jeśli uważacie, że coś jeszcze powinno się znaleźć w Cotygodniku,
dajcie znać: mail: asocjacje@ofop.eu lub na Facebooku.
I. Asocjacje.org – nowe wpisy
W tym tygodniu dwa wpisy osobiste – Przemka Żaka o byciu umiarkowanym w czasach radykalizmu i Doroty Matejczyk o podróżach w czasie.
II. Ideologia sektora. W poszukiwaniu teorii
Przy okazji dementowania insynuacji TVP pojawiło się sporo tekstów, które być może wzmocnią także element autorefleksji w sektorze:
- Nie zepchniecie nas do morza – wywiad z Kubą Wygnańskim
- Chcieli zburzyć zaufanie do nas – wywiad z Różą Rzeplińską
-
Organizacje pozarządowe w kryzysie – wywiad z Piotrem Frączakiem
Pojawił się też m.in. tekst Podejrzane organizacje? Jakuba Halcewicza, w którym stawia on śmiałą, choć kontrowersyjną tezę, że organizacje „istnieją nie po to, żebyś przeżył kilka kolejnych lat na szlachetnym marzycielstwie. Nie! Istnieją dlatego, żeby dać pracować społecznikom, którzy bez nich dalej nie pociągną. Praca na rzecz jakiegoś dobra po prostu musi być włożona w ramy instytucjonalne i prawne”.
III. Dialog obywatelski. O relacji rząd – organizacje
- Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
19.11 Premier Beata Szydło w wywiadzie dla Tygodnika Solidarność potwierdziła fakt przygotowywania ustawy o powołaniu Narodowego Centrum Społeczeństwa Obywatelskiego i stwierdziła: „w tej chwili naprawdę bardzo dużo pieniędzy jest przeznaczanych na funkcjonowanie różnego rodzaju organizacji społecznych czy NGO-sów”. Ciekawe, które to organizacje dostają środki „na funkcjonowanie”?
- W resortach
18.11 W 41 numerze SMekspres ukazała się wywiad z Markiem Wochem Pełnomocnikiem prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia ds. kontaktów z organizacjami pozarządowymi i organami władzy publicznej, w którym stwierdza on m.in. „[r]ola organizacji pozarządowych w tzw. systemie ochrony zdrowia istotnie wzrasta zarówno od strony aktywności społecznej, jak również stricte merytorycznej”.
IV. Dobre prawo dla NGO. O prawie i jego stanowieniu
- W Sejmie
16.11 Grupa posłów PIS przygotowała projekt nowelizacji ustawy o zgromadzeniach.
V. Wydarzyło się także
- Nagrody i wyróżnienia
19.11 Amnesty International zostało wyróżnione z okazji 25-lecia działalności Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny „za działania na rzecz praw reprodukcyjnych”.
- Inicjatywy
18.11 Jak podało Forum Odpowiedzialnego Biznesu, 17 kluczowych polskich przedsiębiorstw – spółek Skarbu Państwa – podpisało akt notarialny o ustanowieniu Polskiej Fundacji Narodowej.
UWAGA! I Ty możesz przyczynić się do rozwoju niezależnej wymiany myśli w środowisku organizacji obywatelskich. Darowizna, lub ustawiona jako comiesięczna wpłata systematyczna darowizna (np. 10 złotych) umożliwia podejmowanie działań. W Stowarzyszeniu wszystkie prace wykonywane są społecznie.
Wpłaty prosimy przekazywać na konto Stowarzyszenia Dialog Społeczny, Warszawa, ul. Strzelecka 3/12.
Nr konta 39 2130 0004 2001 0491 1913 0001