O tym, czym ma się zająć Zespół ds. Rozwoju Dialogu Obywatelskiego przy Radzie Działalności Pożytku Publicznego w tej kadencji, pisaliśmy już w styczniu tego roku (patrz Rozwój dialogu obywatelskiego przy RDPP). W tym czasie toczyły się (i toczą się nadal) dyskusje na temat Rady Dialogu Obywatelskiego (patrz np. Rada Dialogu Obywatelskiego – tworzymy bazę wiedzy). Jednak w ramach Rady trwały również prace dotyczące prób uporządkowania roli RDPP w tworzeniu reprezentacji sektora. Sama Rada, która jako żywo taką reprezentacją nie jest, jest jednak zaangażowana w podejmowanie decyzji, które taką reprezentację tworzą. Organizuje wybory (tak jak to miało miejsce w przypadku komitetów monitorujących) lub deleguje (ze swojego grona lub spośród zgłoszonych w otwartym naborze kandydatów) przedstawicieli do ciał dialogu (np. do Komitetu Umowy Partnerstwa).
Armia reprezentantów
W rozmowach z rządem (doradzając, konsultując, negocjując) reprezentuje sektor i jego różne branże cała rzesza osób. W samych komitetach monitorujących (przypominamy, że w większości Regionalnych Programów Operacyjnych komitety monitorujące były wybierane w regionach i RDPP nie była tu stroną) jest ponad 200 reprezentantów. Konieczność zinwentaryzowania wiedzy o tym, co się dzieje z dialogiem obywatelskim, jest kwestią palącą. Stąd też ważna inicjatywa, która dotyczy tych osób, które zostały wybrane do ciał dialogu dzięki RDPP, a których listę (być może będzie jeszcze uzupełniona) z czerwca 2016 prezentowaliśmy na Asocjacje.org – inicjatywa ta dotyczy prawie czterdziestu ciał dialogu, w których czasem zasiada po kilka lub nawet kilkanaście osób z organizacji pozarządowych.
Ankieta sprawdzająca
Rada Działalności Pożytku Publicznego postanowiła sprawdzić, jak wygląda dialog obywatelski w chwili obecnej. Do osób, które zasiadają z rekomendacji Rady w ciałach dialogu, wysłano ankietę (w załączeniu), która ma sprawdzić, które ciała działają, którzy reprezentanci nadal angażują się w działalność jako przedstawiciele sektora, jak oceniają swoją pracę. To ważny element sprawdzający, który być może pozwoli zastanowić się, jak usprawnić system wyboru przedstawicieli organizacji i jak wesprzeć tych, którzy na taką pracę się zdecydowali. To bardzo ważne, aby wszyscy reprezentanci wypełnili tę ankietę. Może podobną ankietę powinny wysłać regionalne Rady Działalności Pożytku Publicznego do tych przedstawicieli organizacji, których wybierały.
Ankieta:
Ankieta dla reprezentantów organizacji pozarządowych wybranych przez RDPP do ciał dialogu
Szanowni Państwo!
Z uwagi na fakt, że Rada Działalności Pożytku Publicznego przeprowadziła wybór Państwa do ciała dialogu, bardzo prosimy o odpowiedź na kilka zasadniczych pytań. Wyniki tych ankiet będą w formie zbiorczej i zanonimizowanej upublicznione, wraz z listą tych, którzy nie odpowiedzieli.
1. Czy nadal reprezentuje Pan/Pani (jest Pan/Pani formalnie członkiem/zastępcą ciała do którego został Pan/Pani wybrany) organizacje pozarządowe w ciele dialogu?
- tak
- nie
1a. Jeśli w pytaniu nr 1 odpowiedź brzmiała NIE, proszę uzasadnić dlaczego?
- ciało dialogu przestało działać
- skończyła się kadencja
- zrezygnowałem/łam
- z innego powodu, jakiego?
2. Jak często bierze Pan/Pani udział w pracach ciała dialogu?
- systematycznie
- często
- sporadycznie
- bardzo rzadko
- nie biorę udziału
3. Czy bierze Pan/Pani udział w pracach grup roboczych powołanych przez ciało dialogu?
- nie
- tak, w jakich?
3a. Jeśli w pytaniu nr 4 odpowiedź brzmiała NIE, proszę uzasadnić dlaczego?
- nie powołano grup
- powołano takie grupy, które mnie nie interesują
- nie jestem zainteresowany/a pracą w grupach
- brak czasu na pracę w grupach
- inny powód, jaki?
4. Ile czasu średnio miesięcznie zajmuje Panu/Pani praca w ciele dialogu?
- do 2 godzin
- 2-5 godzin
- 5-10 godzin
- powyżej 10 godzin
- nie biorę udziału w pracach ciała dialogu
5. Jak Pan/Pani ocenia sprawy, którymi się zajmuje ciało dialogu, w którym Pan/Pani bierze udział, w kontekście organizacji pozarządowych?
- bardzo ważne
- ważne
- sporadycznie zdarzają się ważne sprawy
- nieważne
- nie dotyczy
6. Jak często Pan/Pani głos jest brany pod uwagę?
- często
- rzadko
- wcale
- nie zabieram głosu
- nie dotyczy
7. Jakie Pana/Pani zdaniem znaczenie ma Pana/Pani udział w tej formie dialogu? (można wybrać więcej niż jedną odpowiedź)
- dla dobra wspólnego
- dla dobra organizacji pozarządowych
- dla dobra branży lub konkretnej grupy organizacji
- dla mojej organizacji
- nie ma specjalnego znaczenia
- nie dotyczy
8. Czy chciałaby/aby Pan/Pani dalej reprezentować sektor w tym ciele?
- tak
- nie
- nie dotyczy
9. Jakie kompetencje (wiedza, umiejętności) są Panu/Pani przydatne w pracy w ciele dialogu?
10. Miejsce na dodatkowe uwagi dotyczące pracy Pana/Pani w ciele dialogu:
Imię i nazwisko: (przypominamy, że wyniki ankiety będą publikowane anonimowo, opublikujemy natomiast listę osób, które nie wypełniły ankiety)