„Ponad granicami” to dział, który pojawił się już w pierwszym numerze pisma FederalistKa. Z założenia ma informować o tym co interesującego, z punktu widzenia polskich organizacji (w tym przede wszystkim Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych), dzieje się w wymiarze miedzynarodowym. Przypomnijmy czego dotyczyły umieszczane w nim artykuły?
Przede wszystkim współpracy organizacji na poziomie międzynarodowym. Mamy tu teksty Anny Mazgal „ENNA, czyli federacje krajowe w Europie” i „Modele reprezentacji interesów przez organizacje pozarządowe”, Bożeny Bednarek-Michalskiej „W kierunku domeny publicznej”, Julii Wygnańskiej „Krajowe federacje organizacji pozarządowych”, Marzeny Mendzy-Drozd o EKES-ie „Między zorganizowanymi obywatelami a Unią Europejską”, Michała Dymkowskiego „Instytucje dialogu obywatelskiego w Polsce i na świecie”.
Zamieszczaliśmy tu również opracowania dotyczące różnych aspektów funkcjonowania organizacji pozarządowych w odmiennych systemach prawnych. Tutaj mamy tekst Marzeny Mendzy-Drozd „Usługi – jak je rozumieć? Czy organizacje są bezpieczne?” i Marka Żółtowskiego „Reforma zamówień publicznych w Europie”, a także szereg artykułów porównujących działalność NGO w krajach wyszehradzkich – Anna Mazgal, Milian Andrejkowic, Marcin Dadel „Stabilność finansowa organizacji społeczeństwa obywatelskiego w krajach wyszehradzkich”, Milian Andrejkowic „Nowe, innowacyjne i dodatkowe źródła finansowania organizacji pozarzadowych – przykłady z Republiki Słowackiej”, Marek Sedivy „Mierzenie oddziaływania organizacji pozarządowych w krajach V4”, Eszter Hartay „Prawo dla organizacji w krajach wyszehradzkich”, Martin Butora „Aktywność społeczna na Słowacji – stan obecny i wyzwania”, Ryszarda Skrzypca „Transparentność organizacji pozarządowych w krajach Grupy Wyszehradzkiej. Wyzwania i praktyka”.
Dodatkowo w numerach Federalisty/FederalistKi pojawiły się następujące dokumenty: „Społeczeństwo Obywatelskie Europy. Manifest zorganizowanych obywateli Europy przed wyborami do Parlamentu Europejskiego”, Manifest Domeny Publicznej, „Stanowisko ENNA w sprawie udziału obywateli w rządzeniu”, „Opinia EKES w sprawie skutecznego partnerstwa”. A także cztery Międzynarodowe Deklaracje Zasad: „Przełamywanie podziałów społecznych”, „Rzecznictwo sprawiedliwości społecznej”, „Wzmocnienie legitymizacji”, „Budowanie infrastruktury organizacyjnej społeczeństwa obywatelskiego”.
W tym wątku będziemy się starali kontynuować tak nakreśloną linię działu. Zapraszamy wszystkich do współpracy. Kontakt asocjacje@ofop.eu