Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych w ramach prac związanych ze Stałą Konferencją ds. Funduszy Europejskich oraz prac Grupy ds. Zdrowia zorganizowała spotkanie dla reprezentantów organizacji pozarządowych w ciałach dialogu w obszarze zdrowia oraz dla osób z NGO zainteresowanych włączeniem się w systemowe zmiany w służbie zdrowia. Uwspólniano wiedzę na temat funduszy europejskich przeznaczonych na służbę zdrowia, szkicowano mapę ciał dialogu w obszarze zdrowia z Komitetem Sterującym na czele i planowano kolejne kroki.
Finansowanie zdrowia z Funduszy Europejskich w tej perspektywie wymaga spełnienia wielu warunków. Muszą być przygotowane specjalne plany działań, w których określi się, na co mają pójść pieniądze. Do koordynacji tych działań powołano Komitet Sterujący. To wszystko sprawia, że rola organizacji pozarządowych może być znacząca. Może, o ile organizacje wezmą sprawy w swoje ręce.
Uczestnicy spotkania (a były tam organizacje reprezentujące pacjentów, prowadzące działania na rzecz zdrowia psychicznego, na rzecz wychodzenia z uzależnień, promujące zdrową żywność) zdecydowali się przygotować swoje rekomendacje do mapy potrzeb zdrowotnych w trzech obszarach:
- “profilaktyka i edukacja”,
- “racjonalność wydatkowania funduszy”,
- “deinstytucjonalizacja i międzyresortowość”.
Wydaje się, że wydatkowanie Funduszy Europejskich to dobre narzędzie mogące służyć reformie systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Jednak żadna reforma nie uda się bez udziału obywateli i ich organizacji. Udział organizacji pozarządowych we wdrażaniu Funduszy Europejskich to ważny element dialogu obywatelskiego.