Do Sejmu trafiła petycja o zmianę przepisów wprowadzonych nowelizacją w 2015 r. Ma na celu cofnięcie zmian nadających stowarzyszeniom zwykłym tzw. ułomną osobowość prawną, za którą idą dodatkowe uprawnienia, ale też obowiązki. OFOP wystosował odpowiedź na tę petycję, złożoną z opinii prawnej dr Edyty Hadrowicz oraz pisma przedstawiającego główne tezy opinii.
16 marca 2016 r. Komisja ds. Petycji rozpatrzyła i nie uwzględniła żądania będącego przedmiotem petycji.
Krótki rys historyczny:
Od początku jesteśmy związani z pracami nad tą nowelizacją, począwszy od jej założeń – link. Dokumentowaliśmy nasze działania, zarówno związane z wpływaniem na jej treść, jak i interwencyjne, gdy uchwalenie ustawy wisiało na włosku – link. Nie wszystkie uchwalone przepisy oddają ducha postulatów i nie wszystkie popieramy w równym stopniu, ale generalnie zmiany idą w dobrym kierunku – uproszczenia, ujednoznacznienia, zwiększenia swobody i zmniejszenia nadzoru – link.
Część organizacji, w tym Stowarzyszenie Interesu Prawnego „Wieczyste” – link, krytykowało projekt na etapie prac w Sejmie i Senacie – wszystkie nagrania z toczącej się tam debaty dostępne są w archiwum – link. Po jej podpisaniu przez Prezydenta skierowało petycję do Sejmu, której losy monitorujemy i dokumentujemy poniżej.
Nasze działania:
Skierowaliśmy do Sejmu opinię prawną dr Edyty Hadrowicz (autorki m.in. wydanej w 2014 r. monografii “Stowarzyszenie zwykłe w polskim systemie prawnym”), którą przygotowała dla nas pro bono, za co serdecznie dziękujemy – plik. Do opinii załączyliśmy pismo przewodnie z głównymi tezami opinii oraz odpowiedziami na część argumentów podnoszonych w petycji, z którymi się nie zgadzamy – plik. Pismo zostało przygotowane przy udziale ekspertów wspierających OFOP w pracach nad dobrym prawem dla stowarzyszeń. Wzięliśmy także udział w posiedzeniu komisji sejmowej w charakterze gości – link (nagranie 12:02-12:13) i przedstawiliśmy krótko nasze stanowisko.
Dokumentacja sejmowego procesu rozpatrywania petycji – link, plik
2015-11-03 Wpływ petycji do Sejmu – link, plik
2015-12-22 Skierowanie do Komisji ds. Petycji i wpisanie do planu prac – link, plik
2016-02-08 Opinia prawna Biura Analiz Sejmowych – link (brak na stronie Sejmu), plik
2016-03-10 Opinia prawna dr Edyty Hadrowicz – plik złożona do Komisji ds. Petycji przez OFOP razem z pismem przewodnim z głównymi tezami opinii – plik
2016-03-16 Rozpatrzenie petycji, nagranie audiowizualne – link, sprawozdanie – link, plik
Wszystkie powyższe dane aktualne są na dzień: 24.03.2016
Tekst pierwotnie ukazał się 19.03.2016, w dniu 24.03.2016 dodane zostały zaktualizowane linki do strony Sejmu.
Autorka prowadzi Program Rzeczniczy w Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych (OFOP). Celem Programu Rzeczniczego jest doprowadzenie do sytuacji, w której prawo regulujące formy aktywności obywatelskiej, w szczególności osób działających w stowarzyszeniach i fundacjach, będzie odpowiadało potrzebom społecznym, będzie zrozumiałe i stosowane zgodnie z zasadą pomocniczości.
Artykuł został opublikowany także na oficjalnej stronie Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych